18. Novembris, 2017


Loka izvēle 1. daļa

Loka izvēle 1. daļa

Neatkarīgi no izvēlētā loka modeļa vai ražotāja, pirms loka iegādes ir nepieciešams noskaidrot pāris lietas, lai iegādātais loks atbilstu šāvēja fiziskajiem parametriem un loka iegādes mērķim. Ir nepieciešams zināt loka uzvilkuma spēku, loka atvilkuma garumu un dominējošās rokas vai acs šaušanas veidu. 

Nepieciešamo loka spēku galvenokārt nosaka paša šāvēja muskuļu spēks. Jo spēcīgāks šāvējs, jo stiprāku loku var izvēlēties. Loģiski. Bet vēl būtu jāņem vērā mērķis, kādam loks tiks izmantots, ja loka pamata mērķis ir, piemēram, atpūtas šaušana draugu lokā vai vienatnē, tad loks var tik izvēlēts arī vājāks vai arī krietni vājāks, lai ar loku var šaut visi draugi un ciemiņi, arī sievietes un jaunieši, kuri var nebūt tik spēcīgi kā pieauguši vīrieši. Šaušana ar vājāku loku ir vieglāka, jo nav jācīnās ar loka spēku, lai ievērotu pareizu šaušanas stāju un tehniku, un tuvākās distancēs var šaut precīzāk un ilgāku laiku, šādu loku var arī izmantot iesācēju apmācībai sporta šaušanā. Bet ja loka mērķis ir nopietna sacensību šaušana vai medības, tad jau būtu jādomā par spēcīgāku loku. Ar spēcīgāku loku bultas šāvienam ir plakanāka trajektorija, kas atvieglo tēmēšanu un trāpīšanu pa tālākiem mērķiem. Medību gadījumā lielāks loka spēks būs nepieciešams, lai iegūtu vajadzīgo bultas enerģiju nāvējoša trāpījuma izdarīšanai. Medībās arī ir jāveic tikai 1-2 šāvieni, salīdzinot ar ilgstošu šāvienu sēriju sacensībās vai atpūšoties draugu kompānijā, kas ļauj izvēlēties spēcīgāku loku nezaudējot precizitāti dēļ noguruma.

 Vislabākais veids loka spēka izvēlei ir izmēģināt praktiski dažādu spēku lokus pie ražotāja, vai kādā no loka šaušanas klubiem un, konsultējoties ar kādu pieredzējušu personu, atrast sev nepieciešamo loka spēku. Kā arī šaubu gadījumā ieteikums būtu izvēlēties vājāku loku, jo ja loks būs kaut nedaudz par spēcīgu, tas ievērojami traucēs apgūt pareizu šaušanas stāju un tehniku, kā rezultātā šāvieni būs neprecīzāki un tiks gūts mazāk prieka no šī lieliskā sporta veida. Bet ja nav iespēju izmēģināt šādus dažādu spēku lokus, tad 95% gadījumā droši loka spēki (ar domu ka  loks nebūs par spēcīgu) sievietēm, jauniešiem ir 15-20mārciņas pie 28 collu atvilkuma (15-20#@28”) un vīriešiem 20-25mārciņas pie 28collu atvilkuma (20-25#@28”), ja loka pamata mērķis ir atpūtas šaušana draugu kompānijā, tad šādi loku spēki būtu arī tie optimālie, kurus izvēlēties, un 20#@28” būtu kā universāls loka spēks, piemērots gan vīriešiem, sievietēm un jauniešiem.

Nākamajos rakstos tiks aprakstīta loka atvilkuma garuma un dominējošās rokas vai acs šaušanas veida ietekme uz loka izvēli.